Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Arsamızı kimseye kaptırmayız Yazdır E-Posta
Yazar recep   
Yalıköylüler Okulunu İstiyor  Yalıköylüler, köylerine ait arsanın ticari amaçlı özel okul yapılacak gerekçesi ile köylülerin ve köy ihtiyar heyetinin iradesi dışında özel bir müteşebbise verilmemesi için mücadele veriyorlar.

 

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Tirebolu Civil Yalı Köy Derneği Başkanı ve Tirebolu Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Recep Karakoç konuyla ilgili şöyle dedi; “Yalıköy 1978 yılında Civil Köyünden ayrılarak kurulmuştur. Tapu kayıtlarında yerin Civil Köyü üzerine görünse de köylerin ayrılmasıyla Yalıköy’e geçmiştir. Yalıköy 3 pafta 10 parselde bulunan kullanım hakkı Yalıköylü dedelerimiz tarafından okul yapılması amacıyla Milli Egitim Müdürlüğüne tahsis edilen ve köy tüzel kişiliğine ait arsanın ve üzerinde bulunan metruk okul binasının Dönüşüm Programı Dershaneler ve Kiralama hakkı kapsamında ticari amaçla köy dışından bir müteşebbise kiralanmaya verilmek istendiğini Giresun Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğünün  27/06/2018 tarih ve 11089731 sayılı yazısı ile anlaşılmıştır.

 

Tüm bu işlemler yapılırken etik kurallar hiçe  sayılarak maalesef Köy muhtarlığına ve köy ihtiyar heyetine her hangi bir bilgi dahi verilmemiştir. Geçtiğimiz günlerde bir şahsın arsa üzerinde gezindiği köylüler tarafından görülmüş, tanınmayan şahsa "Hayırdır bey efendi birine mi bakıyorsunuz?" diye sorulduğunda, hayır bu arsayı 49 yıllığına kiraladım da öylesine bir kontrol ediyorum dediği, köy ileri geleninin de "nasıl olur burası köyün tapulu malı siz burayı kimden, nasıl aldınız? Bu durumdan muhtar haberdar mı? Köy ihtiyar heyetinin bilgisi var mı?" demesi üzerine, tanınmayan şahsın "ne muhtarı hemşerim ben Ankara’dan işi bitirdim" dediği de iddia edilmektedir. Adı geçen arsanın coğrafi yerinin cezbedici olduğu, günümüz şartlarındaki maddi değerinin ise iki milyon liraya yakın olduğu ise civarda satılan emsal arsalardan anlaşılmaktadır.

 Karakoç şöyle isteklerini şöyle açıkladı; Sayın Cumhurbaşkanımızın basın yoluyla yaptığı “muhtarlık binaları olmayan köylerde taşımalı eğitimden dolayı boş olan binalarını muhtarlık binası için tahsis edeceğiz” açıklaması  ile   bu yöndeki mevzuatlar ve diğer emsal uygulamaları da göz önüne alarak  Yalıköy, Kabacalı Mahallesi 3 pafta 10 parselde kayıtlı, tapusu Yalıköy tüzel kişiliğine ait arsa ve binanın köy konağı, köy meydanı (köy muhtarlık binası) olarak köy halkının sosyal, kültür, eğitim ve sağlık alanlarındaki bilgi, beceri ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Köy Muhtarlığı tüzel kişiliğine tahsis edilmesini istiyoruz.

Atalarımızın yadigarı olan, üzerinde 50 ye yakın 50 -60 yaşında çam ağacının bulunan, dedelerimizin, babalarımızın ve analarımızın hatırasına sahip çıkmak için duyarlı tüm halkımızın desteğini beliyoruz. İlgili makamlardan gerekli izinlerin alınarak tarih ve saati daha sonra belirleyerek Tirebolu Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapacağımız basın açıklamasında siz değerli hemşerilerimizi yanımızda görmek istiyoruz. Giresun kamuoyuna saygıyla arz ederiz” dedi.

» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Sadece üyeler yorum yazabilir
Lütfen giriş yapın veya üye olun!.
 
< Önceki   Sonraki >