Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Anket

Syndicate

Kıdem tazminatı ve sendikalar. Yazdır E-Posta
Yazar recep   

Kıdem tazminatı ve sendikalar.

Sendika yöneticilerinden kıdem tazminatına ilişkin net bir tavır görme arzumuzu halen daha muhafaza etmekteyiz.

Geçim kaynağı üyelerinin alın teri olan sendika yöneticileri, üyelerinin son kalesi Kıdem tazminatının yok edilmesi planlanırken kendilerinden beklenen gündem oluşturma, karşı beyanatlar da bulunarak hükümetin geri adım atmaması durumunda sendikacılar yapacakları eylem planlarını kamuoyuna ve kıdem tazminatı paydaşlarına anlatmalıdırlar. Çok Yazık ki üzülerek söylüyorum sendikaların ciddi bir planlarının olmadığını görmekteyiz.

            Sendika yöneticileri sendikasının kaynaklarını ulusal ve uluslararası platformlarda üyelerinin lehine lobicilik yapmak için kullanmak yerine kendine yakın kişilerle çarçur etmektedirler.

            İşçi sendikaları kendi genel kurullarında dahi kıdem tazminatını fona devredeceğini söyleyen hükümet yetkililerine sessiz kalarak, kendi genel kurullarını da hükümettin emrine bıraktıklarını ve onları alkışladıklarını üzülerek takip etmekteyiz.

            Hükümetin gerekçelerine, çalışmalarına, Başbakan Davutoğlu’nun her yerde bangır bangır “önceki yıllarda yapılan açıklamaları tekrar ederek, Kıdem tazminatının işveren üzerine getirdiği bazı yükler var. İşverenlere getirdiği yükü nasıl azaltabiliriz? Bazı düşüncelerimiz var.”  İfadelerine karşı sendikalarda ne bir söylem ne bir çalışma görememek bizleri endişelendiriyor.

            Sayın Başbakan işin asıl amacının, Bakanlarının; çalışanların %92 kıdem tazminatı alamıyor açıklamasının aksine asıl amaçlarının kıdem tazminatının “işveren üzerine getirdiği bazı yükler var. İşverenlere getirdiği yükü nasıl azaltabiliriz” Açıklamasıyla niyetlerini açıkça ortaya koymaktan çekinmiyor.

            Buna karşılık sendika yöneticilerinden beklenen kamuoyunu ve üyelerini bilgilendirme çalışmalarını göremiyoruz. Sendika yöneticileri ivedilikle üyelerinin iş yerlerine giderek gerekli bilgilendirme çalışmalarını yapmalı ve hatta üyelerini tek tek evlerinde ziyaret ederek aile bireyleriyle uzman kirşler aracılığıyla bilgilendirmeli kıdem tazminatında oynanan oyunu anlatmalı dolayısıyla üyelerinin güvenini kazanmalıdır.

            Çalışanlar iş kaybetme korkusundan gerekli tepkiyi veremeyebilir bu çok normaldir bunu anlayışla karşılamak gerekir. Fakat profesyonel sendika yöneticilerinin konuya daha aktif, daha gerçekçi olarak paydaşlarını harekete geçirecek çalışma ve eylemin içerisinde olamayışını anlamak mümkün değildir.

            Buradan son bir kez daha söylüyorum; değerli emekçi kardeşlerim Kıdem tazminatı bürüt otuz günlük ücret, yol, yemek vs. karşılığı iken yapılacak düzenlemeyle on günlük çıplak ücret karşılığı olacaktır. Kendinize sahip çıkın sendikalarınızı harekete geçirin. 

» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Sadece üyeler yorum yazabilir
Lütfen giriş yapın veya üye olun!.
 
< Önceki   Sonraki >

Fotoğraflar

Kimler Online

Çevrimiçi yok

İstatistikler

Üyeler: 604
Haberler: 357
Linkler: 7
Ziyaretçi: 9708193