Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Tarihi çeşmemiz tescillendi Yazdır E-Posta
Yazar recep   

Tirebolu Civil Yalıköyü Yardımlaşma Derneği köy patika yolu kenarında özel mülkte bulunan ve suyu kesilen asırlık tarihi çeşmeye sahip çıktı.

 

 

Dernek Başkanı Recep Karakoç konuyla ilgili yaptığı açıklamada; yazın köye gittiğimde bana elli altmış imzalı bir dilekçe verdiler, çeşmenin suyunun başkaları tarafından alındığını, çeşmede su olmadığını bildiren ve suyun tekrar çeşmeye bağlanması yönünde çalışma yapmamız istendi. Bunun üzerine hemen çeşme hakkında bilgi toplayarak, önce bu çeşmenin tarihini, kimin tarafından, kaç yılında yapılmış olduğunu araştırdık 

 

çeşme

 

 

Hasan Bahçeci’nin anlattığına göre çeşmeyi Kara taş ustası olan dedesi Yahya Bahçeci otuz yaşlarında yapmış. Buda bize şunu göstertiyor bu çeşme bin sekiz yüzlü yılların onlarına doğru yapılmış. Çeşmenin yapılışı tamamen el işçiliği, taşlar elle şekillendirilmiş, Çeşmenin su havuzu Karataş oyularak yapılmış bu vesile ile suyun dışarı sızması önlenmiş.

 

 

çeşme

 

 

Bu eserin korunması gerektiğine inandığımız için hemen yaptığım sözlü araştırmayı da ekleyerek Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğüne bir yazı yazdım. Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü ekipleri geldiler incelediler ve kurul çeşmemizin Korunması gereken tabiat varlığı Olduğuna karar verdi. Artık çeşmemiz koruma altına alındı. Bundan dolayı çok mutluyuz umarım çeşmenin suyunu alanlar cezai bir durumla karşılaşmadan suyu tekrar çeşmeye bağlarlar. Aksi durumda korunması gereken tabiat varlığına zarar vermiş olurlar.

Bizim amacımız çeşmeyi korumak, tarihimize sahip çıkmaktır. Civil Yalıköy Derneği önceki yılda hocanın deresi diye bilinen dere üzerindeki tarihi Kemer Köprüyü koruma altına alınmasını sağlamıştı. 

» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Sadece üyeler yorum yazabilir
Lütfen giriş yapın veya üye olun!.
 
< Önceki   Sonraki >