Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Kıdem tazminatına sahip çık Yazdır E-Posta
Yazar recep   

 

Kıdem tazminatına sahip çık

Çalışan kesimi yakından ilgilendiren kıdem tazminatı konusu, Hükümet kıdem tazminatından çalışanların %8 yararlanıyor diğer %92 kısım yararlanamıyor gerekçesiyle kıdem tazminatlarına bir düzenleme çalışması yapıyor.

Kıdem tazminatı yasa tasarısını kim istedi bilemiyorum fakat tasarının içeriğinden istek sahibinin sermaye kesimi olduğu açıkça anlaşılıyor. Bu istek işçi kesiminin isteği değil. Çalışma bakanı Faruk Çelik bu yasaya duyulan ihtiyacı şöyle anlatıyor; Çalışanların büyük bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı, mevsimlik işçiler vs. kıdem tazminatından faydalanamıyor, herkesin kıdem tazminatından yararlanması için bu yasayı yapmamız gerekiyor, yapılan düzenlemeden sonra bir gün çalışanda kıdem tazminatı alabilecek diyor.

Ortalıkta Taslakla ilgili Bir takım senaryolar dolaşıyor, kazançlar ve kayıplar, şartlar, şurtlar, kıyaslamalar yapılmakta.

Mevcut sistemde on yıl asgari ücretle çalışan bir işçi yaklaşık 11.000 lira kıdem tazminatı alacakken bu miktar yeni yapılması istenen düzenlemeyle 3500 liraya düşeceği iddia ediliyor.

Bakanlık bu aradaki kaybın fonlarla değerlendirileceğini söylüyor hatta fon sistemiyle eski miktarın da üzerinde olabilecek diyor.

Geçmiş yıllarda key, zorunlu tasarruf fonu, fakir fukara fonu gibi fonlar kurulup çalışanlardan ücret kesintileri yapıldı güya işçinin lehine olacak şeylerdi bunlar zaman içinde görüldü ki bu fonların çalışana hiç bir faydası yok. Bu fonlar çalışan kesimi eşlerinin kendi aralarında yaptıkları altın gününe bile karşı çıkıyor hale geldi.

Çalışanlara Şu anda işsizlik sigortasında biriken paranın amacı dışında kullanıldığı kuşkusu hâkimken bu düzenlemeyi tabanda değil tavanda olsun istiyorlar.

Allah razı olsun geçmiş dönemin fonlarda kalan ücretleri başbakanımız fonları sahiplerine ödedi. İşçilerinde hakkını yememek lazım başbakanımızı %51 ulaştırdı hatta kendi tabiriyle  ustalık dönemine taşıdı.

Çalışanlar Başbakanın taraflar aralarında anlaşsın biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız diyor fakat isteğin tek taraftan geldiği Türk-iş tasarı yasallaşırsa genel greve çıkarız demesinden anlaşılıyor. O zaman masanın başında kim kalıyor sermaye + hükümet.

Bu tecrübeleri yaşayan çalışan kesim bu uygulamayı istemiyor ve bir teklif yapıyor çalışma bakanı Faruk Çelik’e, yasayı şu anki aldığımız kıdem tazminatı miktarına dokunmadan mevcut haklarımızla yapın aktarın fona işveren parayı fonda değerlendirsin üzerini o alsın. Örneğin bu günkü fiyatı söylüyorum senelik 3228 liramı bana versin  üzerini kendisi alsın.

Kimse bizi kandırmaya uğraşmasın.

Yok, tarım işçileri, yok bir gün çalışan, yok taşeron işçileri de kıdem tazminatından faydalansın, yok ev alırken yarısını alma hakkı tanıyalım bu tür kandırmacalar la belden altına vurmalarla kimse çalışanları ikna ettiğini sanmasın. Sanki şu an engel varmış gibi.

 


» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Sadece üyeler yorum yazabilir
Lütfen giriş yapın veya üye olun!.
 
< Önceki   Sonraki >