Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Anket

Syndicate

150 yıllık çeşmenin suyunu çaldılar Yazdır E-Posta
Yazar recep   

150 Yıllık Çeşmenin suyunu Çaldılar.

Civil köyünde bazı kişiler dedelerinin yadigarını, sözünü, hayratını hiçe sayarak onların eserlerine ve sözlerine sahip çıkmayarak Yaklaşık yüz elli yıllık köy çeşmesinin suyunu çaldılar. Yıllar önce köyün delikanlıları ve genç kızlarının buluştuğu çeşme artık akmıyor.

 

 


Çeşmenin tarihi hakkında Hasan bahçeci ile yaptığımız görüşmede Tarihi kara taş çeşmeyi Hasan bahçecinin kara taş ustası olan dedesi merhum Yahya bahçeci tahminen 1860 yılında yapmış. O tarihten bu yana köy halkının ve yoldan geçen vatandaşların istifadesine vakfedilmiş.

Yıllar içinde çeşmenin akarından( ihtiyaç fazlasından) birkaç aile ecdat hayratına dokunmadan ona helal getirmeden evlerine su almışlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En son suyu iki aile  (yan köyde ikamet eden) gözünden alarak tahminen yüz elli yıllık çeşmeyi kurutmuşlar.

Köy halkı bu durumdan son derece rahatsız, rahatsızlıklarını imza toplayarak Köy muhtarına vermişler, Muhtar Hayrettin KÜÇÜK ile yaptığımız istişarede, sayın KÜÇÜK önümüzdeki günlerde Dilekçeyi kaymakamlığa vereceğini söyledi.

Çeşmenin durumu Bize de söylendi. Tirebolu Civil ve yalı köy derneği olarak tarihi çeşmenin korunması ve suyunun tekrar bağlanması için ilgili kurumlarla derhal iletişime geçeceğimizi, ayrıca çeşmenin tarihi eser statüsünde olup olmadığının araştırılması için kültür bakanlığına müracaatta bulunacağımızı söyledik bu yönde çalışmalara başladık.

 

» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Sadece üyeler yorum yazabilir
Lütfen giriş yapın veya üye olun!.
 
< Önceki   Sonraki >

Fotoğraflar

Kimler Online

Çevrimiçi yok

İstatistikler

Üyeler: 606
Haberler: 357
Linkler: 7
Ziyaretçi: 9708400