Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Anket

Syndicate

Balıkçı barınağının limana dönüşmesine itiraz ettik Yazdır E-Posta
Yazar recep   
Tirebolu’muz böyle olmasın diye itiraz ettik

 

deniz kirliliği

 

Tarih:25.02.2013

Konu: İtiraz

Sayı:2013/1

 

 

T.C.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik

İl Müdürlüğü / GİRESUN

            -Bakanlığınız tarafından Tirebolu Balıkçı Barınağının, ticaret limanına dönüştürülmesine yönelik projenizi inceledik. Bu projenin Tirebolu’ya büyük zarar vereceğini düşünüyor, Tirebolu Civil ve Yalı Köyleri sos. Yrd. Derneği olarak karara itiraz ediyoruz.

İtiraz gerekçelerimiz ise şöyledir;

-Hazırladığınız proje, kentin sahip olduğu tarihi değer olan St. Jean (Tirebolu ) kalesinin zarar görmesi ve gölgelenmesine neden olacaktır.

-Tirebolu’da bir ticaret limanı inşa edilecekse kentin dokusunu bozmadan şehrin dışına yapılmalıdır. Nitekim yeni yapılan liman ve tersaneler kentlerin 10 kilometre dışına yapılmaktadır.(Bakınız Ünye Tersane ve limanı)

-Tirebolu’nun şehirleşme yapısı (Dik yamaca kurulmuştur) balıkçı barınağının ticaret limanına dönüşmesi ile çevre, gürültü ve görüntü kirliliği oluşturacaktır.

-Tirebolu şehrinin yapısı gereği tek düz olan köyleriyle ulaşımın sağlandığı ve alış verişin yapıldığı, Tirebolu Halkının sosyal yaşantısının en yoğun olduğu caddesi, kamyon ve iş makinelerinin seyir yaptığı yer olacaktır. Kadıköy için Bağdat Caddesi ney ise, Beyoğlu için taksim ney ise Tirebolu için de plajdan başlayıp kör limana kadar olan cadde odur.

 -Tirebolu’da balıkçı barınağının, ticaret limanına dönüştürülmesi kararı alınırken, ÇED raporu hazırlanmamıştır.

-Karar henüz kesinleşmemişken, barınağın bir kısmının tel örgülerle çevrilmesi, işgal edilmesi yasalara uygun değildir.

-Tirebolu Balıkçı Barınağı’nın ticaret limanına dönüştürülmesi rantabl bir yatırım değildir. Çünkü 40 kilometre uzaklıkta Giresun Limanı bulunmakta, Bu liman yüzde 5 kapasiteyle çalıştığı için atıl durumdadır. Bu limana işlerlik kazandırmak, devleti (demiryolu Tirebolu’ya gelene kadar) ağır bir mali külfetten kurtaracaktır.

-Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Doğu Karadeniz Turizm Master Planı” hazırlatmış ve Barlas Müşavirlik Şirketi tarafından hazırlanan raporda,

Tirebolu, bölgenin en önemli turizm merkezi olarak gösterilmiştir. Tirebolu’nun Amasra’yla doğal çevre, kültür varlıkları bakımından birebir örtüştüğü raporda yer almıştır. Böyle bir ilçenin kalbine ticaret limanı yapılması, turizm açısından ilçenin geleceğini yok edecektir.

-Sonuç olarak, bu hatalı karara, mahkeme hakkımızı saklı tutarak, yönetim kurulumuzun aldığı 17 Şubat 2013 tarih 135 numaralı kararımız çerçevesinde süresi içinde (31.01.2013- 28.02. 2013) itiraz ediyor, bu hatalı karardan dönülmesini bekliyoruz.

Saygılarımızla.

 deniz kirliliği

 

Tirebolu’muzun böyle kalması için mücadelemiz devam edecek.

Recep KARAKOÇ

Tirebolu Civil Ve Yalı Köy Dernek Başkanın

 

Ek. Yönetim Kurulu Kararı. 

» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Sadece üyeler yorum yazabilir
Lütfen giriş yapın veya üye olun!.
 
< Önceki   Sonraki >

Fotoğraflar

Kimler Online

Çevrimiçi yok

İstatistikler

Üyeler: 605
Haberler: 357
Linkler: 7
Ziyaretçi: 9708369