Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Anket

Syndicate

TİRDEF'DEN DUYURU Yazdır E-Posta
Yazar recep   

 

Derneğimizin de Üyesi Olduğu TİRDEF Sivil toplum kuruluşuna yakışır ciddiyette üzerine düşeni yapmaya devam ediyor.

Giresun uzun arayışlar sonunda çöpünü dökeceği yeri buldu!

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin; “Bu iş kesinlikle olacaktır” diyerek, Görele’nin Aydınlar Beldesi’nde “Katı Atık Bertaraf Tesisi” nin yapılacağını söyleyip harekete geçti.

Peki, bu belde ile çevresini Sayın Giresun Valisi Dursun Ali Şahin ne kadar tanıyor? Ya da ona bu konuda yol gösterenler tesisin kapsama alanı içine giren Tirebolu’nun köylerinin de bulunduğu o bölgeyi ne kadar tanıyor?

Şimdi önce bunu anlatalım; Dünyanın en kaliteli fındığı Giresun’da, Giresun’un en kaliteli fındığı Tirebolu’nun Karakaya Bölgesi’nde yetişir.

Keza aynı şekilde bugün Türkiye’nin çay denilince aranan markası haline gelen 42 Numara Tirebolu çayı da “Karakaya Bölgesi”nde yetişir.

Sayın Valimiz, bu “Karakaya Bölgesi” neresi biliyor musunuz? Harşıt Vadisi ile Çömlekçi Deresi arasında kalan bölgenin adı. Başka bir söyleyişle bugün Sayın Valimizin; “Bu iş kesinlikle olacaktır” kararlılığıyla buyruk verdiği tesisin yapılacağı yerin merkezi…

Yani Giresun ilinin, Piraziz’den, Eynesil’e kadar çöpünü toplayıp, getirip, fındığın ve çayın en kaliteli üretim alanı olan bölgeye dökecek. Bunun sorumluluğu Sayın Valimiz Şahin’le birlikte kimler üstlenecek merak ediyoruz. Bu fikri uygulamaya geçiren kişilerin hepsinin ismini birer birer öğrenmek istiyoruz.

Çünkü bugün bu işe imza atıp, yol gösterenler yarın kamuoyunun önünde hesap vermek zorunda kalacaktır. Şunu kimsenin unutmaması gereklidir; Valilik görevi geçici bir hizmettir ama Giresun’da bu kararın alınmasına neden olanların gidebilecekleri bir yer olmayacaktır.

5 köyün zirvesi (  Mursal, Danışman, Cimide, Karakeş ve Kovanpınar) ile 16 köyün su havzasına “Katı Atık Bertaraf Tesisi” yapmak, en basitinden insan yaşamını hiçe saymak, tehlikeye atmaktır.

Çöp tesisi yapmak için, yoğun yerleşim alanları bulunan bir bölgeyi seçmekte anlaşılabilir ve akılla izah edilebilir bir durum değildir.

Sayın Vali Dursun Ali Şahin; “Tesisin buraya kazandırılması demek beldenin çok şey kazanması demektir” açıklamasını yaparken ne demek istemektedir. Kazanılan Orman arazisi üzerine çöp tesisi yapılarak doğal yaşamın dengesinin bozulması mıdır?

Bir yaban domuzuna zarar verildiği için gözaltına alınan insanlar haberlerde yer alırken, devlet eliyle doğal hayatın dengesini bozup, Karaca ve yaban domuzu gibi hayvanların yaşam alanlarını çöp yuvasına çevirmenin ne tür kazanımı vardır. (Bizim bilmediğimiz neler olabilir acaba?)

Ayrıca çöplerin taşınması için kullanılması düşünülen Kovanpınar- Danışman grup yolu üzerinde onlarca çöp kamyonunun sularının oluşturacağı pisliği görmeyenlerin hesabı nedir?

Özetle “Katı Atık Bertaraf Tesisi” Görele-Tirebolu kesişme noktası olan Aydınlar Beldesine yapılamaz. Yapılmayacak. Nedenlerini başlıklar altında bir kez daha sıralayalım ve bu konuda her türlü mücadeleye hazır olduğumuzu vurgulayalım;

Neden Yapılamaz?

1-Bölge dünyanın en kaliteli çay ve fındığının yetiştiği bölgedir.

2-Tesisin yapılacak yer 5 köyün zirvesi ve 16 köyün su toplama havzasıdır.

3-Çöplerin taşınacağı alan ve çöp toplama alanı yerleşim yerlerinin içinde bulunacaktır. Bu insan ve hayvan sağlığını tehdit edecektir.

4-Çöp toplama alanı orman arazisidir. Orman arazilerinin korunması Çevre ve Orman Bakanlığı’nın güvencesi altındadır.

5-Doğal yaşamın dengesi bu tesis nedeniyle bozulacak. Hayvanları doğal yaşam ortamları yok olacaktır.

6-Bu bölgenin siyaseten seçildiği gölgesi tesisin üzerindedir.

Sonuç olarak; Kızılderililerin şu atasözünü başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese bir kez daha hatırlatalım“Bu topraklar bize atalarımızdan miras kalmadı, biz bu toprakları torunlarımızdan ödünç aldık."

Onlara tertemiz, yaşanabilir doğal güzellikler bırakmak istiyoruz. Bunun için yapılması gereken her şeyi yapacağız.

 

TİRDEF YÖNETİM KURULU

 

» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Sadece üyeler yorum yazabilir
Lütfen giriş yapın veya üye olun!.
 
< Önceki   Sonraki >

Fotoğraflar

Kimler Online

Çevrimiçi yok

İstatistikler

Üyeler: 605
Haberler: 357
Linkler: 7
Ziyaretçi: 9708340