Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Anket

Syndicate

TİRDEF'DEN DUYURU
Yazar recep   

 

Derneğimizin de Üyesi Olduğu TİRDEF Sivil toplum kuruluşuna yakışır ciddiyette üzerine düşeni yapmaya devam ediyor.

Giresun uzun arayışlar sonunda çöpünü dökeceği yeri buldu!

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin; “Bu iş kesinlikle olacaktır” diyerek, Görele’nin Aydınlar Beldesi’nde “Katı Atık Bertaraf Tesisi” nin yapılacağını söyleyip harekete geçti.

Peki, bu belde ile çevresini Sayın Giresun Valisi Dursun Ali Şahin ne kadar tanıyor? Ya da ona bu konuda yol gösterenler tesisin kapsama alanı içine giren Tirebolu’nun köylerinin de bulunduğu o bölgeyi ne kadar tanıyor?

Şimdi önce bunu anlatalım; Dünyanın en kaliteli fındığı Giresun’da, Giresun’un en kaliteli fındığı Tirebolu’nun Karakaya Bölgesi’nde yetişir.

Keza aynı şekilde bugün Türkiye’nin çay denilince aranan markası haline gelen 42 Numara Tirebolu çayı da “Karakaya Bölgesi”nde yetişir.

Sayın Valimiz, bu “Karakaya Bölgesi” neresi biliyor musunuz? Harşıt Vadisi ile Çömlekçi Deresi arasında kalan bölgenin adı. Başka bir söyleyişle bugün Sayın Valimizin; “Bu iş kesinlikle olacaktır” kararlılığıyla buyruk verdiği tesisin yapılacağı yerin merkezi…

Yani Giresun ilinin, Piraziz’den, Eynesil’e kadar çöpünü toplayıp, getirip, fındığın ve çayın en kaliteli üretim alanı olan bölgeye dökecek. Bunun sorumluluğu Sayın Valimiz Şahin’le birlikte kimler üstlenecek merak ediyoruz. Bu fikri uygulamaya geçiren kişilerin hepsinin ismini birer birer öğrenmek istiyoruz.

Çünkü bugün bu işe imza atıp, yol gösterenler yarın kamuoyunun önünde hesap vermek zorunda kalacaktır. Şunu kimsenin unutmaması gereklidir; Valilik görevi geçici bir hizmettir ama Giresun’da bu kararın alınmasına neden olanların gidebilecekleri bir yer olmayacaktır.

5 köyün zirvesi (  Mursal, Danışman, Cimide, Karakeş ve Kovanpınar) ile 16 köyün su havzasına “Katı Atık Bertaraf Tesisi” yapmak, en basitinden insan yaşamını hiçe saymak, tehlikeye atmaktır.

Çöp tesisi yapmak için, yoğun yerleşim alanları bulunan bir bölgeyi seçmekte anlaşılabilir ve akılla izah edilebilir bir durum değildir.

Sayın Vali Dursun Ali Şahin; “Tesisin buraya kazandırılması demek beldenin çok şey kazanması demektir” açıklamasını yaparken ne demek istemektedir. Kazanılan Orman arazisi üzerine çöp tesisi yapılarak doğal yaşamın dengesinin bozulması mıdır?

Bir yaban domuzuna zarar verildiği için gözaltına alınan insanlar haberlerde yer alırken, devlet eliyle doğal hayatın dengesini bozup, Karaca ve yaban domuzu gibi hayvanların yaşam alanlarını çöp yuvasına çevirmenin ne tür kazanımı vardır. (Bizim bilmediğimiz neler olabilir acaba?)

Ayrıca çöplerin taşınması için kullanılması düşünülen Kovanpınar- Danışman grup yolu üzerinde onlarca çöp kamyonunun sularının oluşturacağı pisliği görmeyenlerin hesabı nedir?

Özetle “Katı Atık Bertaraf Tesisi” Görele-Tirebolu kesişme noktası olan Aydınlar Beldesine yapılamaz. Yapılmayacak. Nedenlerini başlıklar altında bir kez daha sıralayalım ve bu konuda her türlü mücadeleye hazır olduğumuzu vurgulayalım;

Neden Yapılamaz?

1-Bölge dünyanın en kaliteli çay ve fındığının yetiştiği bölgedir.

2-Tesisin yapılacak yer 5 köyün zirvesi ve 16 köyün su toplama havzasıdır.

3-Çöplerin taşınacağı alan ve çöp toplama alanı yerleşim yerlerinin içinde bulunacaktır. Bu insan ve hayvan sağlığını tehdit edecektir.

4-Çöp toplama alanı orman arazisidir. Orman arazilerinin korunması Çevre ve Orman Bakanlığı’nın güvencesi altındadır.

5-Doğal yaşamın dengesi bu tesis nedeniyle bozulacak. Hayvanları doğal yaşam ortamları yok olacaktır.

6-Bu bölgenin siyaseten seçildiği gölgesi tesisin üzerindedir.

Sonuç olarak; Kızılderililerin şu atasözünü başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese bir kez daha hatırlatalım“Bu topraklar bize atalarımızdan miras kalmadı, biz bu toprakları torunlarımızdan ödünç aldık."

Onlara tertemiz, yaşanabilir doğal güzellikler bırakmak istiyoruz. Bunun için yapılması gereken her şeyi yapacağız.

 

TİRDEF YÖNETİM KURULU

 

Yorum yok
 
Hayrettin küçükten Çevre temizliği atağı.
Yazar recep   

CİVİL ÖZLÜ VE YALI KÖY SAHİLLERİ TERTEMİZ

Muhtar Hayrettin Küçükten temizlik kampanyası

Yalı köy-Civil-Özlü köyleri sınırları içersindeki bulunan sahil boyunda belediye İŞ-KUR elemanları aracılı ile çevre temizliği yapıldı.

Deniz sezonun başlamasıyla sahillerin dolup taşmasından dolayı çöplerinin deniz kıyısına ve karayolu çevresinde gelişigüzel atılmasından kaynaklanan çevre kirliğine karşı temizlik kampanyası başlatıldı.

Civil Köyü Muhtarı Hayrettin Küçük öncülüğünde başlatılan temizlik kapmasıyla birlikte sahil ve karayolu çevresi tamamen çöplerden arındırılarak olumsuz görüntüler ortadan kaldırıldı.

Deniz kıyısı ve karayolu çevresini pırıl pırıl yapan Muhtar Küçük “Özellikle yaz aylarında denize girmek için gelen vatandaşlarımızın kamp yaptıktan sonra bıraktıkları çöpler hem sahilimizi kirletmekte hem de çirkin görüntülere neden olmaktaydır. Denize girmek için gelen yerli-yabancı misafirlerimiz ve köy halkı olarak rahatsız olduk. Belediye başkanlığından bize tahsis edilen temizlik personelleri ve temizlik aracıyla bölgemizi çöplerden kurtardık

 

 

Deniz kıyısı, sahil bandı ve karayolumuz temizlendi. Özellikle bu bölgemizde denize giren vatandaşlarımızdan bundan sonra temizlik konusunda hassasiyet bekliyoruz. Belediye başkanımızdan araç park yerlerine ve sahile yakın noktalara belirli aralıklarla çöp kutusu ve konteynır koymasını rica ediyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını çevre temizliği açısından önemle istiyoruz” dedi.

Sayın Muhtarımız Hayrettin KÜÇÜĞE TEŞEKKÜR Ederiz. 

 

 

Yorum yok
 
Vefaat
Yazar recep   

Köyümüzün sevilen simalarından olan Hüsnü KABACA geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetmiştir.16 Haziran 2012 öğle namazında küplüce camiinden kalabalık bir katılımla son yolculuğuna uğurlanan Hüsnü ağabeye Allahtan rahmet Yakınlarına ve sevenlerine sabırlar dileriz.

1 Yorum
 
Vefat Başsağlığı
Yazar recep   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Civil Köyü Görpeli mahallesinden  MUSTAFA ÖLÜÇ'ÜN eşi,Sabri ve Hamza ölüçün annesi Safinaz Ölüç hayatını kaybetmiştir.Merhumeye Allahtan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dileriz.

1 Yorum
 
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuç 81 - 90 Toplam 180

Fotoğraflar

Kimler Online

Çevrimiçi yok

İstatistikler

Üyeler: 675
Haberler: 356
Linkler: 7
Ziyaretçi: 9479368