Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Anket

Syndicate

Byramınızı tebrik ederiz.
Yazar recep   
Keseceğiniz kurbanları usulüne uygun olarak ehil kişilere kestiriniz. Kurban kesim işleminden sonra kesim yaptığımız yerleri kesim öncesi haline getirip temizlemek kurbanın önemli kurallarından birisidir.Kurban kesmeden yalnız bağış kurban yerine geçmez. Kestiğimiz kurbanların paylaşımında kurban kesmeyen yakınlarımızı ve komşularımızı unutmayalım. Kurban demek paylaşım demektir Rabbimiz keseceğimiz ve kestiğimiz kurbanları kabul etsin.Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder; tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederiz. 

 

2 Yorumlar
 
demir yolu en uygun yerden geçsin
Yazar recep   
Demir yolu paneli ile ilgili haberleri  http://www.yenitirebolu.com/tirebolu/9851-guzergahi.html adresinde bulabilirsiniz Yorum yok
 
Demir yolu paneline bekliyoruz.
Yazar recep   
 

Derneklerin faaliyetlerinde daha etkin ve faydalı olabilmek için üyelerinin maddi ve manevi desteğine ihtiyaçları vardır, yaptıkları her faaliyette onları yanlarında görmekten çok büyük güç ve destek alırlar. Bu amaçla derneğimizin daha aktif, daha etkili, Tirebolu ilçemizin elli dört köyü içersinde kendisinden bekleneni yerine getirmesi alanında lokomotif olabilmesi siz sayın üyelerimizin maddi ve manevi desteği ile mümkün olacaktır.

Civil yalı köy derneği yönetimi olarak Erzincan Tirebolu arasında yapılacak demir yolu için Tirebolu dernekler federasyonu çatısı altında çalışmalara aktif ve etkili katkı sağlamaktayız. Bu amaçla 7 Kasım 2010 Pazar günü saat 13:00’ de Üsküdar Altunizade Kültür Merkezinde geniş katılımlı Harşit Vadisi Demiryolu konulu bir panel gerçekleştireceğiz, Köy halkımızı panele katılmaları konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz.07 Kasım Pazar gün saat 13 de Hep birlikte derneğimizin filaması altında buluşmak dileğiyle. 

 

Yorum yok
 
Köyümüzün tarihi
Yazar recep   
Bu çalışmadaki amacımız köyümüzün kültürünün tespit edilip yazıya geçirilmesi, böylece de kaybolup giden birçok “şifahi kültür” değerlerimiz gibi onların da yok olmasını önlemek. Araştırma sırasında mülakat metodu ile birlikte gözlem metodunu kullanılmıştır.BÖLGE TARİHİ İÇİNDE KÖYÜMÜZ:M.Ö. 1500’lü yıllarda Saydaklar, M.Ö. 7.yy.da da İyon yalılar bu bölgede birçok ticaret kolonisi kurarlar. M.Ö. 750 yıllarında bölge Kimmerlerin istilasına uğrar. Daha sonra Asurlular ve Hititliler Görele dolaylarını ele geçirirler. M.Ö. 132’de Pontus’lular, M.S. 69’da Romalılar, 395’de Bizanslılar, 1204’de ise ll. Pontus’lular bölgeye yerleşirler. Selçuklular zamanında başlayan Türk akınları Anadolu Selçukları zamanında da devam eder. Çepni ve Türkmen boyları Görele çevresine yerleşmeye başlarlar. Bu akınlar Osmanlı İmparatorluğu zamanında da devam eder. Halkı Türklerden ve Hıristiyan Rumlardan oluşmaktadır. Halk; kıl keçisi, koyun, at, katır ve arı besleyerek; darı ve pirinç ekerek geçimini sağlamaktadır. Bölge hemen hemen her dönemde olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu zamanında da deniz korsanlarının saldırısına maruz kalır. Korsanlar sahildeki yerleşim birimlerine ani saldırılar düzenlemekte, halkı öldürüp, evleri yakıp yıkmakta ve zorla yiyecek, içecek temin etmektedir. Bu sebeple halk, denizden gelebilecek korsan saldırılarına karşı ve sıtma hastalığına karşı yerleşim birimlerini yüksek bölgelere taşır.B)  1. DÜNYA SAVAŞI SONRASI KÖYÜMÜZ.1. Dünya Savaşı yenilgisi sonrası Karadeniz Rusların payına düşer. Kısa bir süre sonra Ermeni ve Rum kuvvetleri Karadeniz’i işgale başlarlar. Ermeniler ve Rumlar Karadeniz Köylerini yakıp yıkarlar büyük işkencenceler yaparlar. Düşman Görele sınırına dayanır. Halk büyük bir korku içindedir. Kimileri kaçmayı kimileri ise kalıp savaşmayı düşünmektedir. Kaçanlar denizden ve karadan batıya doğru ilerler. Yolda birçoğu açlıktan, soğuktan ve hastalıktan ölür. Kalanlar ise düşman tarafından ya öldürülür ya da esir edilerek işkenceye maruz kalırlar. (Esir edilen halk Karaburun’da toplanarak kurşuna dizilir.)            Halkın imdadına Topal Osman Ağa ve Çetesi yetişir. Topal Osman Ağa Harşit Çayı üzerinde düşmanı bozguna uğratır. Ermeniler ve Rumlar boylarının ölçüsünü bir kez daha alırlar.            Köyümüzde Türk halkının yerleşmesi ise Fatih zamanında olmuştur. Anlatılana göre Fatih, Trabzon ve çevresini alınca bu bölgeye Türk boylarının yerleşmesini istemiştir. Bunun üzerine başta Çepniler olmak üzere birçok Türkmen boyu bu bölgeye akın etmiştir. Köyümüz halkının bu Türkmen boylarının devamı olduğu sanılmaktadır. Köyde yaptığımız araştırmalarda bu tezi doğrular niteliktedir.

KÖYÜMÜZÜN GEÇİM KAYNAKLARI.            Halkımızın en büyük geçim kaynağı fındık üreticiliğidir. Ağustos ayında toplanan fındık Fiskobirliğe götürülerek kalitesi oranında bir fiyatla satılır.            Pazarcılık ve balıkçılık köyümüz halkının ikinci önemli geçim kaynağıdır. Elma, armut, mısır, lahana, incir ve balık gibi ürünler Görele ve Tirebolu pazarlarında satılır.            Bunun yanında köyümüzde geçimini kahvehane ve bakkal işleterek kazananlarda vardır.            Son yıllarda fındık üreticiliğinin yanı sıra kivi üreticiliği de köy halkının geçim kaynaklarını oluşturmaktadır, büyük bir kısmı şehirlere göçmüştür. Köyümüz 70 li yıllarda Almanya’ya da göç vermiştir. Köyümüzün büyük çoğunluğu çoğunluk 1944 – 1969 Kuşakları Deniz nakliyat, Şehir hatları ve kıyı emniyeti olmak üzere kamu çalışanıdır.

Yorum yok
 
<< İlk < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 Sonraki > Son >>

Sonuç 151 - 160 Toplam 179

Fotoğraflar

Kimler Online

Çevrimiçi yok

İstatistikler

Üyeler: 397
Haberler: 355
Linkler: 7
Ziyaretçi: 9092936