Antalya Web Tasarım,Lara Web Tasarım,Lara Web Yazılım,Yazılım Hizmetleri,Web Tasarımı , Web Programlama , Grafik Tasarımı , CSS Tasarımlar , İçerik Yönetim Sistemleri,Yönetim panel tasarımları ve Yazılımları .

Giriş Formu

Anket

Syndicate

Kıdem tazminatı ve sendikalar.
Yazar recep   

Kıdem tazminatı ve sendikalar.

Sendika yöneticilerinden kıdem tazminatına ilişkin net bir tavır görme arzumuzu halen daha muhafaza etmekteyiz.

Geçim kaynağı üyelerinin alın teri olan sendika yöneticileri, üyelerinin son kalesi Kıdem tazminatının yok edilmesi planlanırken kendilerinden beklenen gündem oluşturma, karşı beyanatlar da bulunarak hükümetin geri adım atmaması durumunda sendikacılar yapacakları eylem planlarını kamuoyuna ve kıdem tazminatı paydaşlarına anlatmalıdırlar. Çok Yazık ki üzülerek söylüyorum sendikaların ciddi bir planlarının olmadığını görmekteyiz.

            Sendika yöneticileri sendikasının kaynaklarını ulusal ve uluslararası platformlarda üyelerinin lehine lobicilik yapmak için kullanmak yerine kendine yakın kişilerle çarçur etmektedirler.

            İşçi sendikaları kendi genel kurullarında dahi kıdem tazminatını fona devredeceğini söyleyen hükümet yetkililerine sessiz kalarak, kendi genel kurullarını da hükümettin emrine bıraktıklarını ve onları alkışladıklarını üzülerek takip etmekteyiz.

            Hükümetin gerekçelerine, çalışmalarına, Başbakan Davutoğlu’nun her yerde bangır bangır “önceki yıllarda yapılan açıklamaları tekrar ederek, Kıdem tazminatının işveren üzerine getirdiği bazı yükler var. İşverenlere getirdiği yükü nasıl azaltabiliriz? Bazı düşüncelerimiz var.”  İfadelerine karşı sendikalarda ne bir söylem ne bir çalışma görememek bizleri endişelendiriyor.

            Sayın Başbakan işin asıl amacının, Bakanlarının; çalışanların %92 kıdem tazminatı alamıyor açıklamasının aksine asıl amaçlarının kıdem tazminatının “işveren üzerine getirdiği bazı yükler var. İşverenlere getirdiği yükü nasıl azaltabiliriz” Açıklamasıyla niyetlerini açıkça ortaya koymaktan çekinmiyor.

            Buna karşılık sendika yöneticilerinden beklenen kamuoyunu ve üyelerini bilgilendirme çalışmalarını göremiyoruz. Sendika yöneticileri ivedilikle üyelerinin iş yerlerine giderek gerekli bilgilendirme çalışmalarını yapmalı ve hatta üyelerini tek tek evlerinde ziyaret ederek aile bireyleriyle uzman kirşler aracılığıyla bilgilendirmeli kıdem tazminatında oynanan oyunu anlatmalı dolayısıyla üyelerinin güvenini kazanmalıdır.

            Çalışanlar iş kaybetme korkusundan gerekli tepkiyi veremeyebilir bu çok normaldir bunu anlayışla karşılamak gerekir. Fakat profesyonel sendika yöneticilerinin konuya daha aktif, daha gerçekçi olarak paydaşlarını harekete geçirecek çalışma ve eylemin içerisinde olamayışını anlamak mümkün değildir.

            Buradan son bir kez daha söylüyorum; değerli emekçi kardeşlerim Kıdem tazminatı bürüt otuz günlük ücret, yol, yemek vs. karşılığı iken yapılacak düzenlemeyle on günlük çıplak ücret karşılığı olacaktır. Kendinize sahip çıkın sendikalarınızı harekete geçirin. 

Yorum yok
 
Cumhuriyet bayramı kutlu olsun
Yazar recep   
Yaşadığımız coğrafyada bulunan ülkelerde yaşanan,ırkçılık,din,mezhep,çıkar,diktatör yönetimlerin kavgası sonucu efendilerinin çıkarlarını korumak,kollamak adına kendi vatandaşlarını evsiz,yurtsuz göçe zorlayan hatta acımasızca kadın,çocuk ve yaşlıları öldüren diktatör iktidarlarin var oluşu,onları destekleyen vahşi batı ülkelerinin varlığı CUMHURİYETİN ÖNEM VE GEREKLİLİĞİNİ bizlere bir kez daha hatırlatmaktadır.Cumhuriyetimizi korumak,yasatmak gerekliligini unutmamalıyız.Bu anlayış ve dusunce ile
Cumhuriyetimizi kuran büyük komutan Mustafa Kemel Atatürk ve ordusunu minnet ve saygıyla yad eder, CUMHURİYET BAYRAMINIZI gönülden tebrik ederim.CUMHURIYETINIZ,CUMHURIYET Bayramınız kutlu olsun.
Yorum yok
 
Terörü lanetliyoruz
Yazar recep   
Turkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde bir gurup teröristleri,silah,para ve lojistik destek vererek vatan evlatlarımızın şehit edilmesi,en son yuksekova Daglicadaki hain saldiyiya sebep ve destek olan, kendi tarihleri karanlık ,1939/40 yıllarında kendi milletinin iki yüze yakin engelli çocuklarını üstün alman ırkı oluşturmak ugruna  acımadan katleden,telef eden almanya'yı, sömürgeci ingiltere,fransa amarika, israil ve onların taşeronu terör örgütlerinin tümünü şidetle kınıyorum. Sehitlerimize rahmet sehit yakınlarımıza,Aziz milletimize baş sağlığı ve sabırlar dilerim.  Yorum yok
 
Neden 1 Mayıs? Neden yasak meydanlar?
Yazar recep   

 

 

Neden 1 Mayıs? Neden yasak meydanlar?

 

Ülkemizde 1.Mayıs işçi bayramı olarak kutlanıyor, işçiler çeşitli etkinliklerle sorunlarını kamuoyuyla paylaşmak, büyük işçi kurultayları oluşturma gayreti içinde oluyor.

Merkezi iktidar ve Valilikler ise işçilerin bayramlarını kurultay gibi geçirmeleri yerine piknik yaparak, halay çekerek, türkü söyleyerek geçirmeleri için gayret ve baskı içine giririyor, işçilerin sorunlarını özgürce dile getirecekleri alanları yasaklayarak “Ancak benim istediğim yerde etkinlik yapabilirsiniz” baskısı ile devletin gücünü, otoritesini işçiler üzerinde çatışma ortamına dönüştürerek, yasakçı, baskıcı tutumunu da güvenlik ve provoke gibi sudan sebepleri gerekçe gösterip meşrulaştırarak, “bizim iktidarımız işçiye bir mayısı resmi tatil yaptı” bizim iktidarımız özgürlükçüdür mesajı vermeye çalışıyor.

Yasaklamalar anayasamıza aykırıdır, anayasamızın 34 maddesi “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir ”Diyor. Ama her yıl işçilere bir düdük yat, bir düdük kalk zihniyeti dayatılıyor. 

Ülkemizde 12 Eylül 2010'da yapılan referandum neticesinde demokratik haklarda yeterli olmasa da önemli gelişmeler sağlandı.

Referandumda kabul edilen düzenlemelerle, sendikal mücadele süreci ilk defa memurlara "toplu sözleşme" hakkı verildi (emekliler dâhil), işçilere yasak olan "siyasî amaçlı grev", "dayanışma grevi" ve "genel grev" yasak olmaktan çıkarıldı, grev sırasında ortaya çıkan zararlardan sendikaların sorumlu olması kaldırıldı, aynı işkolunda birden çok sendikaya üye olma imkânı getirildi, memurlar ve diğer kamu görevlilerine verilen uyarma ve kınama cezaları yargı denetimine açıldı.

            Fakat uygulamada bazı işverenler yine eski Tas, eski hamam, Sendikalı oldukları gerekçesiyle öncü diye tabir ettiğimiz çalışanları işten çıkartarak işçilerin anayasal hakkı olan sendikalı olmalarını engellemeye devam etti.

        Bazı Belediyelerde de durum farklı olmadı, onlarda çalışanlarını şu veya bu şekilde tehdit ederek sendikalı olmalarını engellemeye devam ediyor.

        İş kolu resmi gazetede yayınlanmış olan işveren, işyerinde çoğunlukta olan sendikanın yetki istemesine iş kolumuz da örgütlenemez diye ahlaksız gerekçeyle itiraz etmesi üzerine örgütlü sendikanın yetki alma aşaması askıya alınıyor, örgütlenen işçilere baskılar artarak devam ediyor. Yasalarımız işverene yatırım uygulamıyor.

        Yapılan araştırmalarda sendikaların denetim mekanizması olduğu, kayıt dışını, vergi kaçağını önlediği, iş kazalarının önemli oranda önlendiğini net olarak görmekteyiz. Sendikal örgütlülük düzeyi bir ülkenin gelişmişliğinin ve demokrasisinin göstergesi, sendika işyerlerinin de kalite belgesidir. Devlet sendikal örgütlülüğün gerekliliğini işverenlere yönelik seminerlerle anlatmalıdır.

        CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir grup toplantısında “sendikanın olduğu işyerinde iş kazası oranının % 8 iken sendikanın olmadığı yerde iş kazası oranının % 92 olduğunu iddia etti.”

        Katılırsınız katılmazsınız ben bu iddiayı önemsiyorum çünkü ülkemiz işçi ölümlerinde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, El Salvador ve Cezayir’in ardından üçüncü sırada. Türkiye’de her yıl ölen işçi sayısı bin kişinin üzerinde.

        SGK tarafından açıklanan istatistiklere göre Türkiye’de 2011 yılında 69.227 iş kazası ve 697 meslek hastalığının incelenmesi tamamlanmış, İş kazaları sonucunda 2.093 kişi sürekli iş göremez hale gelmiş, 1.700 kişi ise hayatını kaybetmiştir. İş kazası sonucunda ölenlerin 1.668’i erkek, 32’si kadındır. Meslek hastalıkları nedeniyle 123 kişi sürekli iş göremez raporu almış, 10 kişi hayatını kaybetmiştir. Toplamda iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle 1.710 kişi hayatını kaybetmiştir (SGK, 2011 İstatistikleri).

        Gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde iş kazası ölümlerini yıllar içinde azalması beklenir. Ancak Türkiye'de yıllar içinde iş kazası ölümlerinde artış görülmektedir.

        2013 yılında iş kazası geçiren sigortalı sayısı 191 bin 247 iken; iş kazası sonucu ölen sigortalı sayısı ise 1356 oldu. 2014’ün ilk 9 ayında 1414 işçi iş kazalarına bağlı olarak yaşamını yitirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de her gün 172 iş kazası meydana geliyor. Bu kazalar her gün ortalama 4 işçinin hayatına mal olurken, 6 işçi ise sürekli iş göremez hale geliyor.

        Bu ülkede birde “DENİZ ÇALIŞANLARI VAR” Kimse, devlet, iktidar, muhalefet göz ardı etse de deniz çalışanları var. Denizcilerin sorunları meydanlarda pek duyulmaz çünkü denizciler 12 ay vergi verdiği devletinin imkânlarından ancak senede bir ay yararlanırlar, onlar hep denizdedir onlar hayatını ortalama 150 metre alanda geçirir 151 ci metre onlar için ölümdür çünkü 150 ci metreden sonra deniz başlar.

        Denizi plaj, şezlongu gemi zanneden Milletvekilleri, ceylan derisi koltuklarında Kedilerine yıpranma payı getirirken, demir yığını içersin de, deniz suyundan tatlı su içen, statik elektriğe maruz olan, ailesinden uzak, düğünü, cenazesi, hastalığı olmayan, dünyanın en zor şartları altında çalışan Denizcilerin 2008 Ekim başında yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile geçmiş yılların “yıpranma payı” uygulaması ellerinden alınmış oldu. 

        Denizcilerin çalışma koşulları 1954 yılından bu yana iyileştirilmedi.4857 sayılı yasa da yapılan düzenlemeler 854 sayılı yasada yapılmadı buna göre;4857 sayılı yasada çalışma süresi haftada 45 saat iken,854 sayılı yasada çalışma saati haftada 48 saat. 4857 sayılı yasada fazla mesai ücret saat başına %50 iken, 854 sayılı yasada fazla mesai ücret saat başına %25.

        En önemli eksik ise 854 sayılı yasada bayan gemi adamları için hiçbir ibare olmaması. Gemilerde bayan gemi adamlarının çalışma ortamlarının, sosyal hayatın akışı ve yaşanabilir olması için her gemiye en az iki bayan çalışma zorunluluğunun getirilmesi uzun süre gemi üzerinde kalan bayanların hayatlarını yaşanabilir duruma getirecektir.

        Evinden, ülkesinden uzaklarda sekiz on ay ailesinin yanına gelemeyen gemi Adamlarının çoğu çalıştıkları şirketlerden maaşlarını üç beş ay gecikmeli almaktalar, bazen hiç alamamaktadırlar. Bu gemi adamlarının gideceği bir yerde yok sendikadan başka bu sektörde de sendikalı olmanın önünde çok engeller var.

        Bir de Gemi adamlarının yıpranma paylarının tekrar geri verilmesi ve gemi adamlarının 20 yılda emekli olmalarını düzenleyen yasanın ivedilikle çıkarılması var.

        Gemi adamlarının özlük hakları, sınav sistemleri, yeterlilik yükseltmelerinin önündeki engellerin kaldırılması beklentilerimiz arasındadır.

        Görülen odur ki iktidar sahipleri kanun çıkartmakla kalmamalı, kanunların uygulanmasını denetim ve gözetimini sıkça yapmalıdır.    Yükümlülüklerini, Gerekliliklerini yerine getirmeyen, personel maaşını zamanında ödemeyen armatörün gemisini bağlamak yerine, gemisine “TMSF” Örneği el koyup geminin borçları ödene kadar yönetiminde kalmalıdır.

        Devletin İSG müfettişleri yaptıkları denetimlerde eksik buldukları başlıkların süresi içerisinde işveren tarafından yerine getirilmemesi durumunda iş yerini kapatmak yerine muhasebesinin başına geçip devlet tarafından eksiklerin giderilmesini sağlaması işçilerin mağduriyetini giderecek İSG yasasına uygun güvenli bir ortam sağlayana kadar şirketin yönetiminde kalmalıdır.

        Ülkemizde İSG Yasası yürürlüğe girdi fakat gözetim ve denetimlerde sendikalı olmayan iş yerlerinde aksaklıkların sürdüğünü görmekteyiz.

        Özetle: İktidar işçisinden korkmamalıdır, tüm sivil toplum kuruluşları, sendikalar, odalar, dernekler bulundukları ilin, ilçenin sembol olmuş meydanlarında, gaz kapsülü, tazyikli su, polis baskısı görmeden sorunlarını özgürce dile getirmeleri engellenmemelidir. İktidarı ellerinde bulunduranlar bu saydıklarımı başarırsa Türkiye ileri demokrasiyi benimsemiş uygulamış olur.

        İktidar sahipleri şu veya bu şekilde bir bahanenin ardına saklanmadan, olayları karşılıklı konuşarak, tarafları dinleyerek isteklerine uygun zemin hazırlayarak yönetmesi, vatandaşının anayasal hakkını kullanmalarını sağlamalıdır.

        2023 hedefi olanlar demokrasiyi yaygın ve herkesin yararlanacağı biçimde uygulamalarını ümit ediyorum, daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, yaşanabilir bir Türkiye için, yaşasın özgürlük, yaşasın eşitlik, çerçevesiyle tüm işçilerimizin işçi bayramını tebrik eder, amacına uygun, işçilerin sorunlarının konuşulduğu, işçi bayramı temennisiyle bayramınızı tebrik ederim.

Yorum yok
 
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuç 11 - 20 Toplam 177

Fotoğraflar

Kimler Online

Çevrimiçi yok

İstatistikler

Üyeler: 916
Haberler: 352
Linkler: 7
Ziyaretçi: 6560107